projekty domów parterowych

Funkcjonalne domy parterowe

Nie da się ukryć, że budowa domu jednorodzinnego generuje ogromne koszty. Nawet jeśli budynek jest niewielki, to tak większość inwestorów korzysta z kredytów. Dlatego też najbardziej popularne są projekty domów parterowych.

Plusy domów parterowych

Domy parterowe mają wiele zalet:
są tańsze w budowie (dom piętrowy o tej samej powierzchni jest droższy, bo wymaga budowy solidniejszych fundamentów i stropów; budowa schodów zwiększa koszty inwestycji, a także konieczność użycia specjalistycznego sprzętu budowlanego),
są wygodniejsze w użytkowaniu, bo nie mają bariery komunikacyjnej w postaci schodów,
domownicy, przebywając na jednej kondygnacji, mają więcej kontaktu ze sobą, wspólnie spędzają więcej czasu.

Jest też i minus. Mianowicie, dom parterowy o tej samej powierzchni co budynek piętrowy wymaga większej działki. Ponadto, w przypadku, gdy dom jest duży i składa się z wielu pomieszczeń, utrudniona jest komunikacja pomiędzy pomieszczeniami – tworzy się labirynt korytarzy, lub z holu prowadzą wejścia do wielu pokoi.

Jak uczynić dom parterowy funkcjonalnym?

W projektach domów parterowych  powinien być jasny podział na strefę dzienną i strefę nocną. W domu parterowym idealnym rozwiązaniem jest bardzo wyraźnie zarysowany podział na te dwie strefy – dzienną oraz nocną. Zwykle osią dzielącą dom na dwie części jest korytarz będący przedłużeniem wejścia. Po jednej stronie jest część wspólna domowników i miejsce do przyjmowania gości (kuchnia, jadalnia, salon, ewentualnie jeszcze pokój gościnny), po drugiej stronie – sypialnie i pokoje dziecięce.

Istotną rzeczą jest rozmieszczenie pomieszczeń pod względem kierunków geograficznych. Od strony południowej powinna się znaleźć strefa dzienna oraz pokoje dla dzieci, od północy i nie bezpośrednio przy hałaśliwej ulicy – sypialnie.

Projekty domów parterowych powinny również zagwarantować, by dom funkcjonalnie łączył się z ogrodem. Wyjście do ogrodu, często przez taras, nierzadko prowadzi z salonu. To sprawia, że część mieszkalna płynnie łączy się z tarasem i ogrodem, a w ciepłe pory roku ogród jest niejako przedłużeniem domu.