Mały dom bez zbędnych wydatków

Mało komu tak naprawdę potrzebna jest rozległa posiadłość z paroma łazienkami, sypialniami, piwnicą, spiżarnią, osobną garderobą, gabinetem, ogromnym salonem i poddaszem użytkowym? Nie ma sensu przepłacać niepotrzebnie, jeśli można cieszyć się funkcjonalnym i ekonomicznym domem o niedużej powierzchni. Wystarczy dobre rozplanować dostępną przestrzeń, aby być w pełni zadowolonym z użytkowania. Mały dom parterowy to oszczędności widoczne na każdym kroku. Rozpoczynają się już od zakupu projektu, przez budowę domu, wykończenie wnętrz aż po późniejszą eksploatację budynku.

Małe domy parterowe to dobry wybór?

Projekty domów małych parterowych mają wiele zalet. To właśnie one przesadzają o ich wyborze. Dostępne są w wielu wariantach stylistycznych.

• W przypadku małych domów można mówić o dużej przytulności – zarówno w podczas mieszkania z rodziną, jak i samemu. Wynika to z mniejszej przestrzeni i odległości między domownikami. Nie ma mowy o tym, że ktoś będzie odizolowany. Małe przestrzenie sprzyjają bliższym kontaktom i częstszemu spędzaniu wspólnego czasu. Łatwiejsza komunikacja i wspólna przestrzeń z pewnością należą do zalet.
Małe domy parterowe są tańsze w utrzymaniu. Jest to świetna opcja dla młodego małżeństwa, seniorów, młodych osób.
• Wzięcie kredytu na wybudowanie małego domu nie wiąże się z koniecznością zadłużania na wiele lat.
• Oszczędności widoczne są na mniejszych kosztach związanych z urządzaniem i dekorowaniem wnętrza. To samo dotyczy rachunków, prac remontowych i kosztów eksploatacyjnych.

Co jeszcze przemawia za wyborem projektów domów małych?

W przypadku mniejszej powierzchni do zaaranżowania można uniknąć niepotrzebnych błędów dekoracyjnych. Przy ograniczonym metrażu trzeba dokładnie rozplanować dostępną przestrzeń, co zmniejsza ryzyko popełnienia jakiś błahych błędów. W pomieszczeniach znajdują się tylko niezbędne przedmioty, bez tracenia pieniędzy na coś, co byłoby nieużytkowane i służyło tylko do wypełnienia przestrzeni. Małe wnętrza są funkcjonalne, ergonomiczne i estetyczne. Dużo łatwiej jest utrzymać je w czystości. Wystarczy sprzątać na bieżąco, aby zachować bez trudu porządek. Mając do dyspozycji ograniczony metraż, jesteśmy niejako zmuszeni do ergonomicznego zorganizowania przestrzeni, przez co staje się ona funkcjonalna. Jest to świetny sposób na wykorzystanie do maksimum wolnego miejsca.